Atgādinājums medniekiem - par vilku un lūšu pēdu fiksēšanu un šīs informācijas nodošanu VMD

Latvijas Mednieku savienība atgādina visiem Latvijas medniekiem, ka joprojām ir spēkā VMD aicinājums iesūtīt vilku un lūšu pēdu, kā arī citu pazīmju novērojumus 2020./2021.gada medību sezonā.

Latvijā ir uzsnidzis svaigs sniegs un mums ir iespējas aktīvi iesaistīties vilku un lūšu atstāto pēdu fiksēšana, lai nākotnē saglabātu lielo plēsēju medības paši sev, un arī turpmākajām paaudzēm.

2018. gada sākumā Valsts meža dienests uzsāka ievākt informāciju par vilku un lūšu izplatību, izmantojot mūsdienām atbilstošas neinvazīvas tehnoloģijas. Šajā procesā VMD aicināja iesaistīties arī medniekus, lūdzot iesūtīt fotogrāfijas, kurās fiksētas vilku un lūšu klātbūtnes pazīmes medību platībās un to GPS koordinātes.

Ko mednieki var darīt lietas labā?

Pamanot medību platībās vilka vai lūša pēdas, ekskrementus, vilku vai lūšu noplēstu dzīvnieku, to nofotografē ar viedtelefonu. Pēdas nospiedumam pievieno objektu, kas ļauj spriest par pēdas izmēru - lineālu, zīmuli, šķiltavas, u.tml.

Īpašu uzmanību pievērš tam, lai informācijā par fotogrāfiju - foto faila rekvizītos - fiksētos notikuma vietas GPS koordinātes. Šim nolūkam pirms foto uzņemšanas aktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkciju un nedaudz nogaida, citādi GPS koordinātes var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi. Lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju. Ērti izmantot bezmaksas viedtelefona aplikāciju “NoteCam”, kas parāda fiksētās GPS koordinātes uzņemtajā fotogrāfijā.

Fotogrāfijas, nemainot failu oriģinālos nosaukumus, nosūta uz e-pastu  vilki@vmd.gov.lv  vai   lusi@vmd.gov.lv.

Ja GPS koordinātes foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pastam arī citādā veidā.

VMD gaidīs arī vilku un lūšu novērojumus no automātiskajām meža fotokamerām ar pievienotu novērojuma laiku un GPS koordinātēm. Šī informācija netiks izmantota, lai noteiktu kameras atrašanās vietu, bet gan tikai lielo plēsēju populāciju stāvokļa novērtēšanai.

Lūgums mednieku klubu vadītājiem par iepriekš minēto informēt visus sava mednieku kluba biedrus !

 

Palīgmateriāls informācijas fiksēšanai:

Novēroto vilku un lūšu pēdu nospiedumu fiksēšana ar precīzu to atrašanās vietu un datumu -  ATVĒRT ŠEIT.

Informatīvs materiāls par vilku un lūšu pēdu nospiedumiem - ATVĒRT ŠEIT.