Arī Somijā konstatē briežu hroniskās novājēšanas slimību

Somijā netālu no Krievijas robežas, Kainū provincē, mirušam alnim konstatēta briežu hroniskās novājēšanas slimība.  

Tas ir samērā tālu no mums, bet sliktā ziņa ir tā, ka HNS lokalizācija nav tikai tāli Norvēģijas ziemeļi un ģeogrāfiski norobežota teritorija.

Hroniskā novājēšanas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem ietilpst transmisīvās sūkļveida encefalopātijas (TSE) slimību grupā. Atgādinām, ka briežu hroniskās novājēšanas slimība ir lēni progresējoša prionu izraisīta hroniska centrālās nervu sistēmas slimība ar ko var saslimt visi briežu dzimtas dzīvnieki - gan brieži, gan aļņi, gan stirnas. Slimība attīstās lēni - dzīvnieks novājē, mainās tā uzvedība - novērojami kustību traucējumi, galva un ausis nolaistas, parādās siekalošanās un zobu griešana. Rezultātā dzīvnieks iet bojā.

Nevajadzētu ievest briežu dzimtas dzīvnieku gaļu, subproduktus vai trofejas no valstīm, kurās briežu hroniskās novājēšanas slimība konstatēta - Norvēģijas, ASV, Kanādas. Tāpat nevajadzētu ievest un lietot vielas, kas izstrādātas uz briežu dzimtas dzīvnieku urīna bāzes, kas izmantojamas to pievilināšanai.

Aizdomu gadījumā par dzīvnieka saslimšanu ar briežu hroniskās novājēšanas slimību, jāziņo PVD, VMD un kolektīva atbildīgajai personai.

PVD šogad plāno laboratoriskai izmeklēšanai nosūtīt 1000 nomedītu savvaļas aļņu, staltbriežu un stirnu paraugus, kā arī 205 paraugus, kas ņemti no briežu dārzos mītošiem nomedītiem staltbriežiem un dambriežiem. Līdzīga monitoringa programma šogad notiks arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.