Ziemas kauss šaušanā ar pneimatiskajiem ieročiem

Jau vairāk kā piecus gadus Latvijas Mednieku savienība sadarbībā ar Latvijas šaušanas federāciju un Dobeles šautuvi organizē Ziemas kausa izcīņu šaušanā ar pneimatiskajiem ieročiem.

Sacensību uzdevums ir iesaistīt pēc iespējas vairāk medniekus, kā arī jaunos un topošos medniekus, regulāri pilnveidot savas šaušanas prasmes un precizitāti un uzlabotu drošību apejoties ar ieročiem.

Ziemas kausa izcīņas nodarbības notiek laika posmā no novembra līdz marta mēnesim. Šajā periodā kopumā tiek aizvadīti 8 Ziemas kausa izcīņas posmi. Katrā posmā dalībniekiem ir iespēja piedalīties divu dienu šaušanas nodarbībā. Pirmā diena, kas parasti ir sestdiena, tiek veltīta treniņšaušanai, kad katram dalībniekam ir iespēja, izmantojot savu pneimatisko ieroci, trenēties šaušanā atbilstoši savām vēlmēm un iespējām. Dienas laikā nodarbības dalībnieki var darboties individuāli vai kopā ar kādu pieredzējušu šaušanas instruktoru. Savukārt svētdienā notiek šaušana uz rezultātu, kad iegūtās iemaņas tiek nostiprinātas šaušanas sacensībās.

Kopumā Ziemas kausa izcīņa notiek četrās disciplīnās – “Silueti”, “Eiropas zvēri”, “Snaiperis” un “Skrejošā mežacūka – SK10”.

Siluet disciplīna ir pasaulē populārā metāla siluetu šaušanas disciplīnas pneimatisko ieroču adaptācija. Šis sporta veids radās Meksikā pēc pilsoņu kara beigām 20 gadsimta sākumā. Katrā namā bija plaši pieejami šaujamieroči un to pielietošana miera laikos pamatā saistījās ar medībām un sporta šaušanu. Tā nu sanāca, ka Meksikāņu iecienītākie “medījumi” bija tieši vistas, tītari, cūkas un auni, kuri pēc veiksmīgām medībām nonāca uz grila. Pieaugot šādu pasākumu popularitātei, 20 gadsimta vidū šaušana pa dzīviem dzīvniekiem tika aizliegta un parādījās pirmie metāla silueti un to šaušanas sacensības. Piebildīšu, ka šaušana pa dzīviem dzīvniekiem sporta sacensībās tajā laikā nebija nekas jauns, piemēram māla baložu šaušana arī sākumā bija šaušana pa dzīviem baložiem.

Šodien metāla siluetu šaušana ir plaši sastopams sporta veids visā pasaulē – to šauj ar pneimatiskajiem un uguns ieročiem, to šauj ar pistolēm un šautenēm sākot ar mazkalibra šautenēm, beidzot ar tālšaušanas aprīkojumu, pa mērķiem, kuri novietoti līdz pat 600 metru distancēs.

LMS organizēta ziemas kausa ietvaros šaušana notiek ar mazjaudas pneimatiskajiem ieročiem un distancēs no 18 līdz 41 metram.

“Eiropas zvēri” ir izteikti mednieku disciplīna. Šī šaušanas disciplīna ir atvasināta no Kombinētās medību šaušanas, kurā šaušana notiek 100 metru distancē ar vītņstobra ieročiem, kuru kalibrs nav mazāks par .22 Hornet.

Šaušana notiek pa stirnas, lapsas, ģemzes un mežacūkas siluetu mērķiem, kas novietoti 20 metru distancē. Pa katru mērķi vienā šaušanas sērijā tiek veikti pieci šāvieni no dažādām šaušanas pozīcijām. Stirnas mērķī tiek šauts ieroci atbalstot pret zemē nostiprinātu stabu, lapsas mērķi tiek šauts guļus, bastot rokas uz elkoņiem, pa ģemzes mērķi tiek šauts balstot ieroci ar “štoka” vai “kārts” palīdzību, savukārt mežacūkas mērķī tiek šauts ieroci turot bez papildus atbalsta “mednieka” vai “sportista” stājā.

Šaušanas disciplīna “Snaiperis” notiek pēc “Benchrest” (tulkojumā šaušana no galda) noteikumiem tikai ar vienu izmaiņu – šaušanas pozīcija ir guļus ieroci balstot uz priekšējām kājiņām, bet laidi ieplecojot. Šaušana notiek 25 metru distancē un šāvējam ir jāveic 25 šāvieni pa 25 mērķiem divdesmit minūšu laikā. Piešaudes šāvienu skaits nav ierobežots.

Šaušanas disciplīna “Skrejošā mežacūka – SK10” ir šaušana ar pneimatisko ieroci pa skrejošas mežacūkas siluetu 10 metru distancē. Šaušanas sērija sastāv no 10 secīgiem šāvieniem.

Kopumā 2023/2024 gada Ziemas kausa izcīņā ar pneimatiskajiem ieročiem tika aizvadīti 8 posmi un tika noskaidroti labākie šāvēji dažādās vecuma un ieroču kategorijās.

2024/2025 gada ziemas medību šaušanas sezonā ir plānots turpināt iesākto darbu pie mednieku un topošo mednieku iesaistīšanas dažādās šaušanas nodarbībās, kuru mērķis ir uzlabot iemaņas droši apieties ar medību ieročiem un pilnveidot precīzas šaušanas prasmes.

Publikācija tapusi ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.