Lūdzam medniekus fiksēt vilku pēdas un nodot informāciju VMD

Latvijā ir uzsnidzis sniegs un mums ir iespējas aktīvi iesaistīties vilku atstāto pēdu fiksēšanā, lai gūtu skaidru priekštatu par vilku populācijas teritoriālo izplatību, skaitlisko tendenci, kā arī pierādītu, ka vilku populācija Latvijā pieaug un paplašina apdzīvotās teritorijas.

Vilku pēdu fiksēšanai varam izmantot telefonos instalētu aplikāciju Mednis un NoteCam.

Jau 2018. gada sākumā Valsts meža dienests uzsāka ievākt informāciju par vilku izplatību, izmantojot mūsdienām atbilstošas neinvazīvas tehnoloģijas. Šajā procesā VMD aicināja iesaistīties arī medniekus, lūdzot iesūtīt fotogrāfijas, kurās fiksētas vilku klātbūtnes pazīmes medību platībās un to GPS koordinātes.

Ko mednieki var darīt lietas labā?

Pamanot medību platībās vilka pēdas, ekskrementus, vilku noplēstu dzīvnieku, to nofotografē ar viedtelefonu, izmantojot aplikāciju Mednis vai NoteCam. Pēdas nospiedumam pievieno objektu, kas ļauj spriest par pēdas izmēru - lineālu, zīmuli, šķiltavas, u.tml.

Īpašu uzmanību pievērš tam, lai informācijā par fotogrāfiju - foto faila rekvizītos - fiksētos notikuma vietas GPS koordinātes. Šim nolūkam pirms foto uzņemšanas aktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkciju un nedaudz nogaida, citādi GPS koordinātes var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi. Lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju.

Fotogrāfijas, kas ir bildētas ar aplikāciju NoteCam, nemainot failu oriģinālos nosaukumus, nosūta uz e-pastu  vilki@vmd.gov.lv

Ja GPS koordinātes foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pastam arī citādā veidā.

Fotogrāfijas, kas ir bildētas ar aplikāciju Mednis, automātiski saglabājas VMD datu bāzē.

VMD gaidīs arī vilku novērojumus no automātiskajām meža fotokamerām ar pievienotu novērojuma laiku un GPS koordinātēm. Šī informācija tiks izmantota tikai lielo plēsēju populāciju stāvokļa novērtēšanai.

Lūgums medniekiem un mednieku klubu vadītājiem par vilku pēdu fiksēšanu informēt visus sava mednieku kluba biedrus!