Jānis Rupmejs - In Memoriam

Sestdien, 11.februārī, mūžībā devies mednieks Jānis Rupmejs - Gada balvas medniecībā "Par Mūža ieguldījumu" laureāts.

Izsakām līdzjūtību tuviniekiem!

 

Vizīkarte no Gada balvas medniecībā - SKATIETIES ŠEIT.

 

 

Informācija no pieteikuma Gada balvai medniecībā 2020:

Jānis Rupmejs dzimis 1942.gadā.

Mednieks kopš 1970.gada.

Mednieku kolektīva “Kumada” dibinātājs un vadītājs – apsaimnieko 4380 ha lielu medību iecirkni Gaujas nacionālā parka teritorijā.

Jānis Rupmejs sāk strādāt Gaujas nacionālā parkā no 1976.gada 1.jūlija kā biotehnikas inženieris un nostrādā GNP līdz aiziešanai pensijā vairāk kā 30 gadus.

1976.gada rudenī Jānis Rupmejs uzsāk vadīt darbus pie divu briežu dārza izveides Līgatnē. Viens briežu dārzs 12 ha platībā tiek būvēts Raiskuma mežniecībā pie Klucīšu dzirnavām, Gaujas labajā krastā pretim Līgatnei. Otrs briežu dārzs, jeb tā saucamais “lielais safari parks” tiek būvēts Gaujas kreisajā krastā Līgatnē 600 ha platībā, kur tiek uzbūvēts kapitāls drāšu pinuma žogs 2,2 m augstumā un 15 km garumā, kas tiek balstīts uz 3 m gariem dzelzsbetona stabiem. Par galvenajiem safari parka iemītniekiem kļūst staltbrieži, vēlāk arī citi dzīvnieki.

Jānis Rupmejs ir viens no aktīvākajiem Gunāra Skribas komandas locekļiem (kopā ar  Andreju Krūmiņu, Māri Mitrēvicu, Mārtiņu Rodi, Ilmāru Limbēnu, Ausekli Zīvertu, Uldi Saulīti un Aivaru Mačtamu), kas strādāja pie staltbriežu gūstīšanas Kurzemē un pārvešanas uz GNP briežu dārziem. Kopumā uz Gaujas nacionālu parku tiek atvesti 98 staltbrieži.

Staltbrieži tiek ķerti un vesti arī uz citiem briežu dārziem Latvijā, lai tos aklimatizētu, vēlāk izlaistu un ieaudzētu gan Vidzemes, gan Latgales mežos. Desmit gadu garumā šī komanda sagūsta 270 staltbriežus un pārved uz briežu dārziem Latvijā, kā arī Sāremā salā Igaunijā. Jānis Rupmejs piedalās visu šo 270 staltbriežu sagūstīšanā un pārvešanā.

Pateicoties arī Jāņa Rupmeja darbam, Vidzemes un Latgales medniekiem mūsdienās ir dota iespēja medīt šos skaistos dzīvniekus.

Uz Līgatnes safari parka bāzes tiek izveidotas Līgatnes dabas takas, un Jānis Rupmejs aktīvi tajā piedalās. 1984.gadā no Belovežas rezervāta uz Līgatnes dabas takām ar Jāņa Rupmeja gādību tiek atvesti sumbri.

Jānis Rupmejs kopā ar Gunāru Skribu, Andreju  Krūmiņu un Māri Mitrēvicu piedalās arī aļņu iezīmēšanā ar kakla siksnām, lai izprastu aļņu dzīves paradumus un to migrāciju Latvijas teritorijā.

Jānis Rupmejs  regulāri piedalās Latvijas jauno mednieku nometnē “Vanagacs”, kur māca bērniem pareizi apstrādāt nomedītos dzīvniekus.

Atjaunojoties otrajai brīvvalstij, 90-to gadu sākumā pēc Jāņa Rupmeja iniciatīvas Gaujas nacionālā parka teritorija tiek nodota apsaimniekošanai mednieku kolektīviem.

Tiekoties ar Gunāru Skribu 2017.gada pavasarī, viņš teica : “Man ir grūti iedomāties citu cilvēku, kas savā mūžā būtu darījis tik daudz, lai staltbrieži būtu medījami visā Latvijas teritorijā, kā Jānis Rupmejs. Es uzskatu, ka mans svēts pienākums ir personīgi uzrakstīt ieteikuma vēstuli, lai Jānis Rupmejs saņemtu Gada balvu medniecībā Par mūža ieguldījumu medniecībā”.