Ja uz ceļa notikusi sadursme ar meža dzīvnieku

Rudens un ziemas periodā, kad redzamība uz autoceļiem pasliktinās, pieaug arī sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem. Par notriektiem, kritušiem vai sadursmē ievainotiem meža dzīvniekiem jāinformē Valsts meža dienests, ko var veikt, arī izmantojot lietotni “Mednis”.

2023./2024. gada medību sezonā (no 1.04.2023.) Valsts meža dienests reģistrējis 1083 uz ceļiem notriektus medījamos dzīvniekus, tai skaitā 112 aļņus, 126 staltbriežus, 624 stirnas un 59 mežacūkas. Visvairāk notriekto dzīvnieku šajā medību sezonā konstatēts Valsts meža dienesta Rīgas reģionālās, Dienvidlatgales un Zemgales virsmežniecību teritorijās. Salīdzinājumam – iepriekšējā medību sezonā šai pašā laika periodā dienests reģistrējis 1113 notriektus dzīvniekus.

“Diennakts tumšajā laikā, sevišķi krēslas un rītausmas stundās, dzīvnieki kļūst aktīvāki un var intensīvi baroties mežsaimniecības un lauksaimniecības kultūrās, kas atrodas blakus autoceļiem. Šai laikā dzīvnieki var pastiprināti šķērsot autoceļus un izraisīt sadursmes ar transportlīdzekļiem. Tāpat jābūt ļoti uzmanīgiem ziemas laikā, kad ceļi tiek kaisīti ar sāls maisījumu, kas var piesaistīt meža dzīvniekus,” skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Ja sadursmē ar meža dzīvnieku ir cietuši cilvēki vai transportlīdzekļi, par to ir jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110 vai jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma tālruni 112. Savukārt par notriektiem un kritušiem medījamajiem dzīvniekiem jāinformē Valsts meža dienests, ko var darīt, izmantojot Latvijā radīto lietotni “Mednis”. Šī lietotne ir savienota ar Valsts meža dienesta informācijas sistēmu “Meža valsts reģistrs” un bez maksas ir pieejama gan “Android”, gan “Apple iOS” ierīcēm. Dienests saņemto informāciju izvērtē, apstrādā un reģistrē faktu par bojā gājušo dzīvnieku, kā arī pieņem lēmumu par tālāko rīcību ar to. Svarīgi atcerēties, ka paziņošana par notriektu dzīvnieku lietotnē “Mednis” nenozīmē paziņošanu Valsts policijai par notikušu ceļu satiksmes negadījumu.

Valsts meža dienests atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods.

 

Drošības ieteikumi uz ceļa

Situācijas uz ceļa var izvērsties ļoti dažādas, tādēļ autovadītājam jāpaspēj ļoti ātri novērtēt, vai asi manevri un strauja bremzēšana nenodarīs lielāku kaitējumu. Lai izvairītos no sadursmēm ar dzīvniekiem un mazinātu to nodarīto postu, vēlams ņemt vērā drošības ieteikumus.

 • Iestājoties diennakts tumšajam laikam, sevišķi krēslā vai rītausmā, jāsamazina braukšanas ātrums un jāpievērš pastiprināta uzmanība uz ceļa notiekošajam.
 • Īpaši uzmanīgam jābūt, braucot gar meža jaunaudzēm, vietās, kur mežs pienāk tieši pie ceļa, un vietās, kur mežs robežojas ar pļavām un tīrumiem.
 • Braucot nepieciešams pēc iespējas vairāk lietot tālās gaismas un vērot, vai ceļa malās nemirdz dzīvnieku acis, kas atstaro gaismu.
 • Pamanot uz ceļa dzīvnieku, ir jābremzē. Pat ja sadursme ir neizbēgama, mazāks ātrums radīs vieglākas sekas. Taču, ja aizmugurē brauc vēl kāds, ir jānovērtē, vai drīkst strauji bremzēt, lai mašīnā neietriektos aizmugurē braucošais.
 • Rīcība var būt atkarīga arī no dzīvnieka lieluma. Ja dzīvnieks ir mazs (zem motora pārsega līnijas), drošākais risinājums diemžēl ir braukt tam pāri, izvairoties no straujiem manevriem, kas var apdraudēt citus. Ja dzīvnieks ir liels, jāmēģina izvairīties, stūrējot tā, lai izbrauktu dzīvniekam aiz muguras.
 • Ja pretī brauc automašīnas, nevajag stūrēt pretējā joslā. Ja ceļš ir brīvs, to var darīt, taču savā joslā jāatgriežas pēc iespējas ātrāk. Strauju manevru gadījumā mašīna var saslīdēt, kas var sagādāt vēl lielākas problēmas.
 • Ja ceļam pārskrien dzīvnieks, arī tad nekavējoties jābremzē, jo šim dzīvniekam var sekot vēl viens vai pat vairāki.
 • Jādara viss, lai uzlabotu redzamību – tālās gaismas, labā kārtībā esoši lukturi, tīrs priekšējais stikls, kvalitatīvas logu tīrītāju slotiņas. Ja salonā ir spilgti ekrāni, to spilgtumu labāk samazināt vai izslēgt ekrānus vispār.

 

Rīcība pēc sadursmes ar dzīvnieku

 • Ja uz ceļa braucamās daļas ir notikusi sadursme ar meža dzīvnieku, kurā cietuši cilvēki vai auto, par ceļu satiksmes negadījumu jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110 vai jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma tālruni 112.
 • Par sadursmi ar dzīvnieku jāinformē Valsts meža dienests, ko var izdarīt arī Valsts policijas pārstāvis. Tāpat jārīkojas, ja notriektais dzīvnieks vēl ir dzīvs, jo pēc atbildīgo dienestu ierašanās tiks pieņemts lēmums, kā ar to rīkoties. Savas drošības labad vēl dzīvam un ievainotam dzīvniekam labāk netuvoties, jo tas var būt agresīvs. Valsts meža dienestam var ziņot, izmantojot lietotni “Mednis”, zvanot uz informatīvo tālruni 67212776, tuvāko mežniecību vai virsmežniecību.
 • Ja dzīvnieks notriekts uz valsts nozīmes ceļa, par tā novākšanu atbild VSIA “Latvijas Valsts ceļi”; ja uz pašvaldības ceļa, tad atbildīga pašvaldība. Ja uz ceļa pamanīts iepriekš notriekts dzīvnieks, kas tieši apdraud satiksmes drošību, par to vēlams paziņot VSIA “Latvijas Valsts ceļi” Satiksmes informācijas centram pa diennakts tālruni 80005555 vai attiecīgajai pašvaldībai.

 

Lietotnes “Mednis” izmantošana

Par atrastiem notriektiem un kritušiem medījamajiem dzīvniekiem ikviens var ziņot Valsts meža dienestam, izmantojot Latvijā radīto lietotni “Mednis”. Saņemtā informācija ir nozīmīga ne tikai dzīvnieku populācijas stāvokļa novērtēšanai, bet arī VSIA “Latvijas Valsts ceļi” lēmumu pieņemšanai par ceļa zīmju uzstādīšanu un citām infrastruktūras izmaiņām satiksmes drošības uzlabošanai.

Lietotne “Mednis” bez maksas pieejama gan “Android”, gan “Apple iOS” ierīcēm. Lai paziņotu par atrastu notriektu vai kritušu dzīvnieku, lietotnē jāatver sadaļa “Novērojumi”, tālāk jāizvēlas veids “Bojā gājis”, jāatzīmē dzīvnieka suga un cita norādītā informācija. Tāpat nepieciešams augšupielādēt bojā gājušā dzīvnieka fotoattēlu. Jāņem vērā, ka par bojā gājušo dzīvnieku jāziņo, atrodoties tieši notikuma vietā, jo lietotne automātiski nolasa tālruņa atrašanās vietas koordinātes. Tas nozīmē, ka mobilajā telefonā jābūt iespējotai atrašanās vietas noteikšanas funkcijai.

Lietotne “Mednis” Android ierīcēm https://play.google.com/store/apps/details?id=lv.mezaipasnieki.mednis

Lietotne “Mednis” Apple iOS ierīcēm https://apps.apple.com/lv/app/mednis/id1558848389