In memoriam - Armands Cirsis

Esam saņēmuši skumju ziņu – mūžība devies Armands Cirsis – mednieks, kinologs, mežkopis un LMS gada balvas laureāts par Ieguldījumu medniecībā Vidzemes reģionā.

Izsakam līdzjūtību tuviniekiem!

Īsa informācija par Armandu Cirsi no vizītkartes Gada balvai medniecībā:

Armands Cirsis dzimis 1964.gadā Kalupes pagastā Augšdaugavas novadā.

Augstāko izglītību ieguvis LLU Mežsaimniecības fakultātē – mežsaimniecības inženieris - mežkopis ceturtajā paaudzē – tēvs, vectēvs un vecvectēvs arī ir bijuši mežkopji.

Gan MMB ietvaros, gan pašmācības ceļā apguvis kinoloģijas zinības – to apliecina 1988. gadā izdots PSRS laiku Latvijas mežsaimniecības un mežrūpniecības ministra Leona Vītola parakstīts kinologa eksperta sertifikāts, kura kārtas numurs ir Nr.1 – Armands Cirsis ir bijis pirmais medību suņu eksperts Latvijā, kurš saņēmis šādu oficiālu apliecinājumu.

Tēva un vectēva vadībā medību gaitas sācis jau 12 gadu vecumā. Oficiālais mednieka stāžs kopš 1985.gada. Kā mednieks medījis LLA Studentu mednieku kolektīvā, Katrīnas un Liepkalnes mednieku kolektīvā Ērgļos. MK “Lūsīši” un MK "Mazozoli” kolektīvu vadītājs.

Armands Cirsis ir kinologs kopš 1988. gada, viens no Latvijas Mednieku kinoloģiskās apvienības dibinātājiem (LMKA, 2000. g.), kā arī biedrības "Latvijas dzinējsuņu klubs" (LDzK, 2014. g.) dibinātājs un valdes priekšsēdētājs. Viņš paveicis lielu darbu, kopš 20.gadsimta nogales pastāvīgi un ieinteresēti rūpējoties par medību suņu ciltsdarba attīstību Latvijā.

Īpaši nopelni nacionālās medību suņu šķirnes – Latvijas dzinējsuņa – saglabāšanā un attīstībā.

Armands Cirsis ir medību saimniecības "Vizbuļi" īpašnieks. Saimniecība reģistrēta arī kā medību šķirnes suņu audzētava. Regulāri organizēja suņu izstādes, apmācības un seminārus medību suņu īpašniekiem, kā arī praktiskās lauka mācības medību suņiem.

Aktīvi piedalījās Madonas un Ērgļu novada medību dzīvē – organizēja mednieku sporta sacensības un medību trofeju izstādes. Darbojās arī Madonas novada medību koordinācijas komisijā. Reģionā Armandu pazina kā augsti profesionālu medību un meža speciālistu, kinologu, atsaucīgu un aktīvu medību organizatoru.

Armanda Cirša medību kredo:

"Jebkuras medības ir skaistas, ja tu viņas uztver nevis kā obligātu šāvienu beigās, bet gan kā kopumu, kā veselumu – notikumu, atpūtu, piedzīvojumu, rezultātu. Šāda atziņa man ļoti patīk, pie šādas patiesības mēģinu vienmēr un visur turēties, tādēļ – jā, tieši tāds ir arī mans medību kredo. Medības kā veselums. Vai mūsdienās, mūsu bagātajās medību platībās ir māksla izšaut? Nē – tagad māksla ir neizšaut!"

Armanda Cirša viedoklis par Latvijas medību lietu kārtību kopumā:

“Mums ir ļauts patiesi labi medīt, diemžēl mēs, mednieki Latvijā, vismaz diezgan daudzi no mums, šo privilēģiju neapzināmies. Mēs neapjaušam, ka mēs katrs medījam tā, kā citās zemēs var atļauties medīt tikai izredzētie.

Nepatīk, ka medību likumus raksta, pieņem un labo arī tie, kuri no medībām neko nesaprot. Nepatīk mūsu zemē aizvien izplatītākā "aizliegumu kultūra" – gan medījamo dzīvnieku sugu ziņā, gan ieroču aprites likumu ziņā, gan arī citās jomās. Manuprāt, mūsu likumi aizvien biežāk tiek tēmēti uz sīkām, konkrētām situācijām un beigu beigās kļūst tik sīkumaini gari, ka galvenā jēga tajā vārdu čupā pazūd. Dāmas un kungi – jūs, kas esat pie stūres, – atcerieties, lūdzu, ka viss ģeniālais ir vienkāršs!"

Armanda Cirša novēlējums medniekiem:

"Novēlu, lai mednieki Latvijā nekad nezaudē entuziasmu – to īsto mednieka dvēseli! Neejiet mežā kā tikai šāvēji! Ejiet mežā kā baudītāji, mācieties sajust dabu un centieties šīs sajūtas nodot arī saviem bērniem un mazbērniem! Un, visbeidzot, pats galvenais novēlējums – mednieki, jūtieties lepni paši par sevi!"