Brīvākas iespējas apsaimniekot vilku populācijas: solis uz priekšu lauku iedzīvotāju kopienām
Brisele, 25.09.2024. - Starptautiskā medījumu un savvaļas dzīvnieku aizsardzības padome (CIC) atzinīgi vērtē ES dalībvalstu izšķirīgo soli, lai sāktu vilku aizsardzības statusa pazemināšanas procesu saskaņā ar Bernes konvenciju. Šis ilgi pieņemtais lēmums iezīmē ievērojamu progresu lauku iedzīvotāju kopienām, lauksaimniekiem, kā arī dabas aizsardzības speciālistiem.
Gadiem ilgi daudzi reģioni visā Eiropā ir saskārušies ar izaicinājumu līdzsvarot augošās vilku populācijas ar nepieciešamību aizsargāt mājlopus un pasargāt lopkopju iztikas līdzekļus. Kopš 1992. gada, kad vilku populācijas tika iekļautas aizsargājamo sugu sarakstā, tās ir eksponenciāli pieaugušas, izvēršoties jaunos reģionos. Pielāgojot vilku aizsardzību no “stingri aizsargāta” uz “aizsargātu”, ES dalībvalstīm tagad būs lielāka elastība, lai atbildīgi apsaimniekotu vilku populācijas, vienlaikus nodrošinot sugas saglabāšanu.
CIC ir konsekventi iestājusies par līdzsvarotu pieeju savvaļas dzīvnieku apsaimniekošanai, atbalstot cilvēku un dabas līdzāspastāvēšanu. Šī politikas maiņa ir apsveicams apliecinājums tam, ka steidzami ir vajadzīgi pasākumi, kas aizsargā gan bioloģisko daudzveidību, gan lauku iedzīvotāju kopienu intereses, kuras ir saskārušās ar pieaugošu spiedienu vilku populācijas paplašināšanās dēļ.
Šis lēmums arī paver ceļu iespējamiem ES Dzīvotņu direktīvas atjauninājumiem, ļaujot valstīm pieņemt apsaimniekošanas stratēģijas, kas atspoguļo vietējās vajadzības, vienlaikus nodrošinot vilku ilgtermiņa aizsardzību populācijas līmenī.
CIC joprojām ir apņēmības pilna sekot līdzi diskusijām ar saviem partneriem, nodrošinot, ka populāciju ilgtspējīgai izmantošanai joprojām ir būtiska nozīme savvaļas dzīvnieku aizsardzībā visā Eiropā.
Par CIC: Starptautiskā medību un savvaļas dzīvnieku aizsardzības padome (CIC) iestājas par savvaļas dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu un cieši sadarbojas ar valdībām, NVO un dabas aizsardzības speciālistiem, lai nodrošinātu, ka globālajā saglabāšanas politikā tiek integrēta pamatota zinātne un vietējās zināšanas.
Raksts sagatavots ar MSAF atbalstu.
Foto: CIC