Vai Zemkopības ministrija vēlas papildināt budžetu uz mednieku rēķina?

Latvijas Mednieku savienības rīcībā ir nonākusi informācija, ka Zemkopības ministrija plāno ievērojami palielināt valsts nodevu apjomus, kas medniekiem jāmaksā par mednieku sezonas kartēm un medību atļaujām. Ja šis projekts īstenosies, medniekiem gadā varētu nākties maksāt pat par 1,5 miljoniem eiro vairāk, kā tas ir šobrīd.

Valsts meža dienesta sagatavotais un Zemkopības ministrijai iesniegtais valsts nodevu apmēra projekts paredz, ka turpmāk mednieku sezonas kartes maksās 40 eiro, līdzšinējo 14 eiro vietā. Savukārt maksu par vienu medību atļauju plānots paaugstināt līdz 10 eiro, līdzšinējo 1,4 eiro vietā.  Tas nozīmē, ka par mednieku sezonas kartēm iekasētā summa varētu mainīties no līdzšinējiem 308 tūkstošiem uz 880 tūkstošiem eiro, bet summa, kas tiek iekasēta par medību atļaujām no līdzšinējiem 153 tūkstošiem uz 1,1 miljonu eiro.

Valsts nodevas apjomu par mednieka eksāmena kārtošanu nav paredzēts būtiski mainīt, savukārt nodevas apjomu par medīšanas atļauju izsniegšanu ārzemniekiem plānots pat samazināt.

LMS kategoriski iebilst pret tik ievērojamu valsts nodevu apjoma pieaugumu un vēlas dzirdēt Valsts meža dienesta un Zemkopības ministrijas pamatojumu, kādēļ šāds pieaugums plānots un, kam šos līdzekļus paredzēts izlietot.  Vēlamies norādīt, ka, atbilstoši Medību likumam, visām šīm valsts nodevām 100% apmērā būtu jānonāk Medību saimniecības attīstības fondā. Tomēr, kopš 2010. gada, Medību saimniecības attīstības fondā nonāk tikai aptuveni trešā daļa no mednieku samaksāto valsts nodevu apjoma jeb 140 tūkstoši eiro. Tātad, šo 10 gadu laikā Medību saimniecības attīstības fondā nav iemaksāti aptuveni 3,5 - 4 miljoni eiro, kuriem pēc likuma tur būtu jānonāk.

LMS nav saprotams, kādēļ Latvijas medniekiem maksu par mednieka sezonas karti plānots gandrīz trīskāršot, savukārt atļaujas ārvalstu medniekiem medīt Latvijā kļūs lētākas. Kāds tam ir pamatojums?! Ja kā pamatojums kalpo VMD administratīvās izmaksas mednieku sezonas karšu sagatavošanā un izsniegšanā, tad jāmeklē veids, kā šīs izmaksas samazināt, nevis jāceļ valsts nodevas apjoms. Veids, kādā VMD sagatavo un izsniedz mednieku sezonas kartēm ir vienkārši arhaisks. Tā vietā, lai sezonas kartes iegādātos internetā, medniekiem ir jāierodas VMD birojos, kur katra sezonas karte tiek sagatavota manuāli un ar karšu termināļa starpniecību tiek iekasēta valsts nodeva. Tas ir milzīgs administratīvais slogs gan VMD, gan medniekiem.  LMS jau daudzus gadus aicina VMD izstrādāt sistēmu, lai mednieka sezonas kartes varētu iegādāties un maksājumu veikt internetā. Šādā gadījumā vienas sezonas kartes sagatavošanas izmaksas, pat ierēķinot šādas sistēmas izveidi, nepārsniegtu vienu eiro un valsts ietaupītu aptuveni 280 tūkstošus eiro gadā.

LMS kategoriski nav pieņemams plāns palielināt valsts nodevu par medību atļauju no līdzšinējiem 1,4 eiro uz 10 eiro. Vēlamies norādīt, ka vislielākais medību atļauju skaits tiek izsniegts stirnām un meža cūkām (attiecīgi 51 un 27 tūkstoši atļauju). Latvijā meža cūku populāciju joprojām apdraud Āfrikas cūku mēris un mednieki ir vienīgie, kuru spēkos ir meža cūku populāciju samazināt vai ierobežot. No šī gada vairs netiek maksāts atbalsts par nomedītajām meža cūku mātītēm, bet spēkā ir saglabājušies daudzie ierobežojumi meža cūku gaļas izmantošanai. Šādā situācijā vairāk kā 7 reizes paaugstinot maksu par medību atļauju, tiks panākts, ka mednieki meža cūkas medīs mazāk vai arī neziņos par nomedītajām meža cūkām. Rezultātā valstij cīņai ar ĀCM  var nākties tērēt ievērojami vairāk resursus nekā tiks ieņemts nodevu veidā. Savukārt stirnas ir tā suga, kura jau šobrīd tiek nomedīta ievērojami mazāk nekā ir atļauts un būtu nepieciešams. Tai pašā laikā daudzviet Latvijā tieši stirnas nodara ievērojamus postījumus mežsaimniekiem un visbiežāk izraisa ceļu satiksmes negadījumus uz autoceļiem. Ir viennozīmīgi skaidrs, ka tik ievērojams valsts nodevas apjoma pieaugums novedīs pie tā, ka stirnu kazas un kazlēni tiks medīti vēl mazāk kā līdz šim, kas ŗezultātā novedīs pie vēl lielākiem postījumiem mežsaimniekiem un vairāk avārijām uz ceļiem.

Interesanti, ka vienlaikus ar valsts nodevām par medībām ir plānots celt arī valsts nodevu apjomus par mežsaimnieciskajām darbībām. Ja no medniekiem katru gadu ir paredzēts iekasēt par 1,5 miljoniem eiro vairāk, tad meža īpašniekiem valsts nodevu apjoma pieaugums plānots pat aptuveni 3 miljonu apmērā!

Latvijas Mednieku savienība uzskata, ka izmaiņām valsts nodevu apmērā ir jābūt pamatotām, kā arī mēs vēlamies zināt kādiem mērķiem šos līdzekļus paredzēts tērēt. Mums kategoriski nav pieņemama valsts nodevu apjoma celšana, ja jau šobrīd netiek nodrošinātas Medību likuma normas un šī nauda caur Medību saimniecības attīstības fondu neatgriežas medību saimniecības attīstībā un pilnveidošanā. Tāpat mums nav pieņemami, ka izmaiņas valsts nodevu apmērā, kas tiks noteiktas ar MK noteikumiem, tiek gatavotas bez sabiedrības un mednieku nevalstisko organizāciju iesaistes šajā procesā. Aicinām Zemkopības ministriju nodrošināt procesu, kurā medniekus pārstāvošās organizācijas varētu paust viedokli par šo jautājumu.