Špīserus - līdz divus gadus vecus staltbriežu buļļus varēs medīt ar staltbriežu govs medību atļauju

Kārtējā Latvijas Mednieku savienības iniciatīva ir vainagojusies ar rezultātu!

Ar 15. augustu varēs medīt špīserus ar pirmajiem ragiem (līdz divus gadus vecus staltbriežu buļļus), izlietojot staltbriežu govs medību atļauju. Tas veicinās staltbriežu populācijas uzlabošanos, vienlaikus mazinot dzīvnieku radītos postījumus.

Jau kopš 2017. gada Valsts meža dienests nosaka dažādus atvieglojumus staltbriežu medību organizēšanā. Arī šogad, sākot ar 15. augustu, VMD lēmis atļaut medību iecirkņos, kuros atļautas staltbriežu buļļu medības, nomedīt špīserus - līdz divus gadus vecus staltbriežu buļļus ar sliktas kvalitātes pirmajiem ragiem, izlietojot buļļa vai staltbriežu govs medību atļauju.

Šāds lēmums pieņemts, apzinoties, ka staltbriežu buļļu atļaujas ļoti bieži netiek izmantotas tam, lai medītu sliktas kvalitātes jaunos dzīvniekus. Palielināt staltbriežu buļļu nomedīšanas limitu nav labākais šīs problēmas risinājums, jo mednieki buļļa atļauju joprojām labprātāk izmantotu, lai nomedītu pieaugušu dzīvnieku ar labas kvalitātes trofeju, nevis tā dēvēto “špīseri”.

Atļaujot nomedīt līdz divus gadus vecus staltbriežu buļļus, izlietojot staltbriežu govju medību atļaujas, tiek veicināta vārgāku un sliktākas kvalitātes jauno bullēnu nomedīšana. Šādā veidā tiek izkopta un uzlabota staltbriežu populācija. Turklāt tas veicina šo dzīvnieku populācijas ierobežošanu vietās, kur to ir pārāk daudz. Samazinot staltbriežu skaitu, samazinās to nodarītie postījumi mežsaimniecības un lauksaimniecības kultūrām.

Pēdējos gados staltbriežu populācija Latvijā palielinās, VMD lēš, ka šobrīd valstī ir ap 71000 šo dzīvnieku. Šajā medību sezonā atļauts nomedīt 28610 staltbriežus, un iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka mednieki pieļaujamo staltbriežu nomedīšanas apjomu pilnībā neizpilda.

VMD rīkojums Nr.104 "Par atvieglojumu staltbriežu medību organizēšanā" - ATVĒRT ŠEIT.

Fotogrāfijas autors: Māris Kreicbergs