Ziemeļvidzemē izveido neformālu apvienību, vienojoties par staltbriežu selektīvajām medībām

Augusta vidū kopā sanāca Valsts meža dienesta Ziemeļvidzemes virsmežniecības Kocēnu nodaļas mednieku klubu valdes pārstāvji, lai vienotos par pasākumiem staltbriežu buļļu selektīvo medību ieviešanā. No 16 klubiem, kas apsaimnieko ap 80 000 ha medību platību, pārstāvēti bija 14 – Jumaras mežniecība, Rubene, Bauris, Pie ozola, Daibe, Rozula, Šalc zaļais mežs, Mārkulīči, Priedes, Raiskums, Kvēpene, Lenči, Andra Stūrīša medību iecirknis, kā arī piedalījās Rīgas virsmežniecības Lēdurgas mednieku kluba pārstāvji. Astoņi no klubiem ir LMS biedri.

                Ideja par šādu tikšanos radās pavasarī, pēc tam kad Ziemeļvidzemes puses mednieki bija noklausījušies Māra Bērziņa semināru par briežu populācijas apsaimniekošanu un selektīvajām medībām. Semināra zāle toreiz bija pārpildīta, un daudzus klātesošos bija pārliecinājis Māra teiktais par to, ka, kolektīviem vienojoties, ir iespējams izveidot spēcīgu staltbriežu populāciju ar lieliskām trofejām.

                Mednieku tikšanos vadīja LMS Ziemeļvidzemes reģiona vadītājs, Straupes mednieku un makšķernieku biedrības “Mārkulīči” valdes priekšsēdētājs Vilnis Jaunzems, kurš ierosināja sākt nevis ar medību ierobežošanu, bet gan ar staltbriežu buļļu apzināšanu. Vilnis atgādināja, ka pirms gadiem Jānis Renga un Uldis Macats šo darbu jau bija uzsākuši, izveidodami interneta vietni pargaujasbriedis.weebly.com un mudinādami medniekus iesūtīt Pārgaujas novadā un apkārtnē nomedīto staltbriežu fotogrāfijas un aprakstus par medībām. Tomēr ne visi mednieki bija atsaukušies aicinājumam, un arī informācija par dzīvniekiem nebija pietiekami pilnīga.

                Arī LMS valdes priekšsēdētājs, trofeju eksperts Jānis Baumanis rosināja datus par nomedītajiem buļļiem ievākt pēc iespējas precīzāk – fotografēt no trīs skatu punktiem (no priekšas, no labā sāna un no kreisā sāna), sniegt informāciju par ragu rozetes diametru, ragu vidējo garumu un ragu diametru un saglabāt dzīvnieka apakšžokli. Un, galvenais, iesūtīt datus par visiem nomedītajiem briežu buļļiem.  Tikai pēc pilnvērtīgiem datiem būs iespējams gūt patiesu priekšstatu par šībrīža situāciju.

                Pēc garākām diskusijām klubu pārstāvji, savu piekrišanu apliecinot ar balsojumu, nolēma, ka turpmāk visi Ziemeļvidzemes virsmežniecības Kocēnu nodaļas mednieku formējumi un Lēdurgas mednieku klubs apvienosies  neformālā apvienībā, ko vadīs abi pieredzējušie kolēģi Jānis Renga un Uldis Macats. Tiks izveidota jauna mājas lapa www.briezumedibas.lv. 2019./2020. gada sezonā ir medījami 85 briežu buļļi. Šajā mājas lapā  sezonas beigās ir jābūt ziņām par visiem 85. “Lai nonāktu līdz skaidram priekšstatam par to, kādi brieži mums ir un cik veiksmīgi izvēlamies nomedījamos buļļus, pirmām kārtām mums visiem jābūt pilnīgi godīgiem pret sevi un saviem kolēģiem”, teica V.Jaunzems.

                Sapulcē tika izteikts priekšlikums apvienībai piesaistīt ekspertus, kuri mājaslapā sniegs komentārus. Pēc sezonas beigām viņi izanalizēs savāktos datus un tos prezentēs apvienības tikšanās reizē 2020. gada aprīlī. Savukārt mednieki aprīlī rīkos sezonas laikā nomedīto staltbriežu buļļu trofeju izstādi. Mednieki arī vienojās - lai izvairītos no nevajadzīgiem interneta stila komentāriem, mājas lapa nebūs atklāta visiem, tā būs apskatāma ikvienam apvienībā ietilpstošajam medniekam. Bet administratora tiesības tiks piešķirtas vienam pārstāvim no katra kluba.