Latvijas Medību trofeju izstādes "Jaunmokas 2018" katalogs

Latvijas Medību trofeju izstādes "Jaunmokas 2018" katalogu ATVĒRT ŠEIT.

Jānis Baumanis - LMS valdes priekšsēdētājs, izstādes ekspertu komisijas vadītājs:

Vairāk nekā mēnesi – no 14. aprīļa līdz 19. maijam – bija skatāma Latvijas medību trofeju izstāde “Jaunmokas 2018”.

Līdz šim valsts mēroga medību trofeju izstādes Latvijā tika rīkotas ik pēc pieciem gadiem (“Ventspils 1999”, “Ogre 2005”; “Jaunmokas 2010” un “Jaunmokas 2015”). Šoreiz kopš iepriekšējās valsts mēroga izstādes bija pagājuši tikai trīs gadi. Tas galvenokārt saistīts ar ievērojamostaltbriežu trofeju skaita pieaugumu. Lai šīs trofejas izstādītu, nepieciešama liela telpa, un Jaunmoku pils Kolonnu zāle gluži vienkārši ir par mazu, lai tajā varētu izvietot piecu gadu laikā iegūtās labākās trofejas. Šī izstāde pierādīja, ka arī trīs gadu periods ir pilnīgi pietiekams, lai Kolonnu zāli piepildītu daudzas augstvērtīgas trofejas. Šādai tendencei turpinoties, izstādes rīkotājiem, iespējams, nāksies domāt par vēl kādām izmaiņām. Vai valsts mēroga izstādes rīkot ik pēc diviem gadiem? Vai noteikt kvalitātes kritērijus trofejām? Šie ir jautājumi, uz kuriem atbildes jāatrod tuvākajā laikā.

Arī šai izstādē, līdzīgi kā iepriekšējās skatēs, dominēja staltbriežu ragi. No kopumā aptuveni 1000 izstādītajām trofejām staltbriežu trofeju bija vairāk nekā 400. Un, atkal līdzīgi kā pirms pieciem gadiem, vērojams ne tikai būtisks šādu trofeju skaita pieaugums, bet arī nozīmīga kvalitātes uzlabošanās. Salīdzinot ar 2015.gada izstādi, ar zelta medaļu novērtēto trofeju skaits pieaudzis vairāk nekā divas reizes – šai izstādē skatāmi 79 staltbrieža ragu “zelti” (2015. g. – 38). Šis fakts ir unikāls un ierakstāms mūsu medību vēsturē – vēl nekad nevienā Latvijas izstādē nav bijis tik daudz zelta medaļai atbilstošu staltbriežu ragu! Pie tam visas šīs trofejas iegūtas pēdējo trīs gadu laikā! Ja vēl pieskaitām reģionālajās izstādēs novērtētās trofejas, kas uz Jaunmokām netika atvestas, droši var apgalvot, ka pēdējo trīs sezonu laikā Latvijā nomedīti aptuveni 100 zelta medaļai atbilstoši staltbrieži! Tātad šī izstāde ir kārtējais pierādījums, ka teorija par staltbriežu selektīvu medību principu ievērošanu dod absolūti taustāmus rezultātus arī dzīvē. Šajā izstādē skatāma arī 2017. gadā Saldus pagastā Dāvja Rītera iegūtā 237,61 CIC punktus vērtā trofeja, kas ir visu laiku trešā labākā brieža trofeja Latvijā. Un tas nozīmē, ka šī ir jau otrā izstāde pēc kārtas, kas rada izmaiņas Latvijas staltbriežu trofeju “Top 3”.

Pateicoties pēdējo gadu labvēlīgajām ziemām, otrs skaitliski viskuplāk pārstāvētais trofeju veids šajā izstādē ir stirnāžu ragi. Kopumā eksponētas 220 trofejas, to skaitā 27 “zelti”, 63 “sudrabi” un 76 “bronzas”. Salīdzinot ar 2015. gada izstādi, var secināt, ka faktiski dubultojies gan trofeju kopskaits, gan pienesums medaļu kategorijās. Īzstāde rāda, ka stirnas ir nozīmīgs medību resurss, ko šobrīd varam izmantot daudz intensīvāk.

Neskatoties uz to, ka Latvijā jau vairāk nekā trīs gadus izplatās Āfrikas cūku mēris, izstādē joprojām pārstāvēti arī mežakuiļu ilkņi. Šoreiz eksponētas 98 trofejas (2015. g. – 149). Ņemot vērā ĀCM izplatību, ir samērā loģiski, ka 60 meža kuiļu ilkņu trofejas “nāk” no Dienvidkurzemes un Zemgales virsmežniecību teritorijas, kur mēris vēl nav parādījies vai parādījās salīdzinoši nesen. Visticamāk, ka turpmākajos gados šo trofeju būs vēl krietni mazāk un tās kļūs par īstu retumu.

Kopumā izstāde apliecināja to, ko paši jau nojautām. Ar staltbriežiem, stirnām, bebriem un plēsējiem šobrīd viss ir kārtībā. Mežacūku populāciju būtiski ietekmējis Āfrikas cūku mēris, savukārt aļņu populācijas struktūru ar nemākulīgu saimniekošanu sagrāvuši paši mednieki.

Ceru, ka izstādē redzētais un izdarītie secinājumi ļaus medniekiem prasmīgāk apsaimniekot medījamo sugu populācijas un turpmākajās izstādēs mūs priecēs vēl vairāk un vēl kvalitatīvākas medību trofejas.