KPV LV preses relīze par valsts nodevu palielināšanu medniekiem

17.01.2020.

“KPV LV”: Valsts meža dienesta sagatavotā un Zemkopības ministrijā iesniegtā iecere palielināt maksu par medību atļauju un sezonas karšu izsniegšanu var iznīcināt daļu mednieku kolektīvus.

“KPV LV” Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Ēriks Pucens un Tautsaimniecības komisijas vadītājs Jānis Vitenbergs norāda, ka Valsts meža dienesta sagatavotā un Zemkopības ministrijā iesniegtā iecere septiņas reizes palielināt maksu par medību atļaujām un trīs reizes palielināt gada maksu mednieku sezonas kartēm ir barbarisma un naudas izspiešanas piemērs pret medniekiem. Šāda ierēdņu iecere var radīt sekas, ka medniecība kļūst par pietiekami elitāru hobiju Latvijā un daļa mednieku kolektīvu varētu izjukt, jo nespēs atļauties augstās maksas.

Saeimas deputāti pirmdien, 20. janvārī pulksten 14:30, “KPV LV” frakcijas telpās tiksies ar Latvijas Mednieku savienības vadītāju Jāni Baumani un Latvijas Mednieku Savienības Dienvidkurzemes reģiona vadītāju Andri Kurcišu, lai pārrunātu klātienē radušos situāciju un Valsts meža dienesta ieceres ietekmi uz medniecības nozari.

Ēriks Pucens: “Medniecība vienmēr ir bijis ne tikai hobijs, bet arī veids, kā reģionos cilvēki nodrošina savām ģimenēm izdzīvošanu. Iecere tik krasi pacelt valsts nodevas nozīmē tikai to, ka daļa mednieku to vairs nevarēs atļauties un līdz ar to izjuks mednieku kolektīvi un netiks veikts arī meža sanitārais darbs, lai nodrošinātu dabā līdzsvaru! Turklāt ir absurds, ka maksu par medības atļauju izsniegšanu ārzemniekiem pat plānots samazināt. Mēs noteikti vēlamies dzirdēt pamatojumu ierēdņu iecerei.”

Jānis Vitenbergs: “Aprēķini liecina, ka valsts no medību atļaujām plāno iekasēt 1,1 miljonu eiro līdzšinējo 153 tūkstošu eiro vietā. Savukārt par mednieku sezonas kartēm iekasētā summa varētu pieaugt līdz pat 880 tūkstošiem eiro līdzšinējo 308 tūkstošu vietā. Tā ir milzu atšķirība, kas gulstas uz nozari. Neskaidri ir iemesli šādai attieksmei, jo uzskatu, ka Valsts meža dienestam un Zemkopības ministrijai ir daudz kas jāizdara, kas līdz šim nav darīts. Piemēram, pēc Medību likuma visām valsts nodevām būtu jānonāk Medību saimniecības attīstības fondā, bet diemžēl tajā nonāk tikai trešdaļa. Desmit gadu laikā tajā nav iemaksāti  3,5 – 4 miljoni eiro.  Un arī sezonas karšu izsniegšana notiek neatbilstoši mūsdienu prasībām -  ierodoties uz vietas Valsts Meža dienesta telpās, nevis internetā.”

Valsts meža dienesta sagatavotais un Zemkopības ministrijai iesniegtais valsts nodevu apmēra projekts paredz, ka turpmāk mednieku sezonas kartes maksās 40 eiro, līdzšinējo 14 eiro vietā. Savukārt maksu par vienu medību atļauju plānots paaugstināt līdz 10 eiro, līdzšinējo 1,4 eiro vietā.