Aicinām medniekus iesūtīt nomedīto sējas zosu fotogrāfijas

Latvijas Mednieku savienība atbalsta LATMA iniciatīvu un aicina medniekus iesūtīt nomedīto sējas zosu galvu fotogrāfijas sānskatā.

Kopš 2014.gada LATMA aicina medniekus aktīvi iesaistīties, lai tuvākā vai tālākā nākotnē saglabātu sējas zosu medības Latvijā. Visa pamatā ir bažas, ka citās valstīs notiekošais negatīvi ietekmēs mūsu medību tradīcijas.

Pirms pieciem gadiem Zviedrijā notika konference, kurā tika runāts, ka pēdējo desmit gadu laikā ievērojami sarucis taigas sējas zosu skaits. Sējas zoss ir viena no visbiežāk nomedītajām zosīm Latvijā. Mednieki parasti nezina, ka sējas zosis iedala divās pasugās – tundras un taigas sējas zosīs. Tundras sējas zosis ir tā pasuga, ko visvairāk nomedī Latvijā, bet gadās arī pa kādai taigas sējas zosij. Ja mēs pierādām, ka nomedīto taigas sējas zosu skaits pie mums ir nenozīmīgs, tad mums ir iespēja īstajā brīdī piedāvāt argumentāciju un faktus, lai pateiktu, ka sējas zosu medību aizliegumam Latvijā nav pamata.

Taigas sējas zosis no Tundras sējas zosīm var atšķirt galvenokārt pēc oranžā gredzena knābī. Taigas sējas zosis ligzdo galvenokārt Somijas ziemeļos, un visticamākais, ka to skaitu ir ietekmējuši ekoloģiski faktori ligzdošanas vai zimošanas vitetās, jeb arī migrācijas ceļos. Tomēr fakts ir tāds, ka pašlaik Somijā sējas zosu medības ir aizligtas. Arī somi aicināja medniekus iesūtīt nomedītu sējas zosu bildes, bet pašu mednieku kūtruma dēļ svarīgā informācija kritiskā brīdī nebija pieejama un tika ieviests medību aizliegums.

Lai novērstu iespēju, ka tiek aizliegtas sējas zosu medības Latvijā, Latvijas Mednieku savienība lūdz medniekus iesaistīties kopējā projektā ar LATMA. No iepriekšējo gadu iesūtītajām fotogrāfijām ir skaidrs, ka taigas sējas zosis Latvijā tiek nomedītas maz un reti - pamatā tiek nomedītas tundras sējas zosis, kas nav apdraudētas. Jo vairāk informācijas savāksim, jo lielāks svars šim pētījumam būs izšķirošajā brīdī nākotnē !

Kas jādara?

1. Pēc sējas zoss nomedīšanas nofotografē zoss galvu sānskatā, un visu zosi kopskatā.

2. Bildi sūti pa e-pastu – zosis@latma.lv

3. E-pastā norādi datumu un vietu, kad un kur zoss nomedīta, kā arī mednieka vārdu, uzvārdu un telefona numuru.

Taigas sējas zoss

Tundras sējas zoss